روستایی در تنکابن

تنکابن، بهشت شمال ایران

تُنکابُن یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان از سمت غرب به رامسر ، از شمال به دریای خزر ، از شمال شرقی به عباس‌آباد ، از شرق به کلاردشت و از جنوب به الموت و رشته کوه‌های البرز متصل است.

شهر تنکابن

مرکز این شهرستان شهر تنکابن است اهالی این شهرستان به زبان‌های فارسی ، مازندرانی و گیلکی صحبت می‌کنند و از محصولات مهم آن می‌توان به انواع مرکبات ، برنج و چای اشاره کرد.

تنکابن مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است. بزرگترین مرکز پروش و صادرکننده انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و زینتی است. با دارا بودن مراکز پرورش ماهی متعدد در شیرود ، دوهزار و . قطب پرورش ماهی ایران محسوب می شود و مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور نیز هست.

شهرستان تنکابن پنجمین شهرستان پر جمعیت مازندران و پرجمعیت‌ترین شهرستان غرب مازندران است.

جمعیت کل شهرستان تنکابن بر اساس آخرین سرشماری در سال نود و پنج ۱۶۶٫۱۳۲ نفر بوده است. بخش مرکزی آن با ۹۹٫۱۹۰ نفر ، بخش خرم آباد با ۴۱٫۰۰۶ نفر و بخش نشتا با ۲۵٫۹۳۵ نفر ، جمعیت کل شهرستان تنکابن را تشکیل می‌دهند که از این بین جمعیت مرکز شهر تنکابن ۵۵،۴۳۴ نفر می‌باشد.

در حال حاضر بیشتر مردم این شهر را با نام شهسوار می‌شناسند. در دوران پهلوی شهر جدید التأسیس شهسوار مرکز تنکابن شد و پس از انقلاب به تنکابن تغییر نام داد.

خرم آباد

خرم آباد

در دوران قاجاریه ، خرم آباد مرکزیت منطقه تنکابن و مرکز محال ثلاثه در عصر حاکمیت خاندان خلعتبری بر این منطقه بوده است. در دوران زندیان و افشاریان پس از الحاق تنکابن از رویان به دیلمستان با نام دیلم خاصه و قبل از الحاق تنکابن از رویان به دیلمستان به نام تَنکا شناخته می‌شد. منطقه تنکابن در دوران صفویه به نام فیض خوانده می‌شد. پیشتر از آن نیز این منطقه تَنکا نام داشت.

دشت دریاسر

دیدنی های خرم آباد

از نقاط دیدنی تنکابن و خرم آباد می توان از جنگل های زیبای دو هزار و سه هزار ، آب معدنی سه هزار ، آبگرم فلکده ، چشمه کیله ، لیره سر ، روستای قلعه گردن ، دشت دریاسر ، قله سیالان ، پارک جنگلی چالدره ، غار دانیال ، ابشار فرهاد جوی و آبشار کوه سر نام برد.

مهم‌ترین‌آثار شهر خرم آباد و پیرامون آن ، عمدتآ از دوره قاجاریه به جای مانده است ، از جمله می توان به سبزه میدان ، ساختمان ناصریه معروف به ساختمان آیینه ، ساختمان سردرب (محل زندگی سرداراسعد) ، مسجد قدیمی و ویرانه‌های عمارت دیوان خانه در جنوب شرقی شهر ، عمارت عالیه خانم در مشرق دیوان خانه و امامزاده شیرعلی در آبادی میان ناحیه خرم‌آباد اشاره کرد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

❣️همه چی دونی❣️ آسمان کویر نتایج پردازش داده‌ها در BI را توضیح دهید؟ وبلاگ حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمدباقر مصطفوی الحسینی رحمه الله علیه Jill پیک کتاب مطلق the Endless River گروه آکس کناف Cesar